Jak často vyvážet septik?

Jak často vyvážet septik?

Způsob nakládání s odpadními vodami je jednou ze zásadních věcí, kterou musí řešit každá domácnost, která vlastní septik, jímku či žumpu. Jaký je rozdíl mezi septikem a jímkou? Jedná se o dva rozdílné systémy pro nakládání s odpadem. Podívejme se na rozdíly a na to, jak často provádět údržbu a vyvážení odpadů.

Žumpy neboli jímky se obvykle instalují zejména na chalupy, chaty a všude tam, kde je velmi obtížné získat povolení k vypouštění odpadních vod. Pořizovací cena jímky je nízká a obvykle nebývá problém s vyřízením stavebního povolení. Pokud budete budovat malou jímku o objemu do 300 m² a hloubky 3 m, stačí ohlášení na stavebním úřadě. Septik je sofistikovanější zařízení, které se vyváží méně často.

Jímka neboli žumpa – uzavřená nádoba na odpadní vody

Jímka neboli žumpa je vodotěsná nádoba na splašky, která se umísťuje pod zem. Vyrábí se z plastu nebo betonu a slouží nám pro shromažďování odpadní vody. Jímky tedy nefungují jako čisticí zařízení a slouží pouze ke shromažďování odpadu. Proto se musí pravidelně vyvážet. Frekvence vyvážení se odvíjí od počtu osob v domácnosti a na množství odběru vody. Frekvenci čerpání lze účinně snížit pořízením ponorného kalového čerpadla na fekálie, pomocí kterého si část jímky zvládnete odčerpat i sami. S údržbou jímky i vývozem fekálií vám rádi pomůžeme.

Septik vybavený několika komorami

Septik odpadní vodu předčistí a vyváží se usazený kal. Septik je ve srovnání s žumpou mnohem sofistikovanějším zařízení pro skladování a zpracování odpadních vod. Bývá vybaven podle druhu několika komorami, ve kterých se splašky postupně zbavují kalu. Odpadní voda se v komorách předčišťuje. Aby kvalita odpadních vod odpovídala normám a mohla se vypouštět, nakonec prochází přes zemní filtr. Správně provozovaný septik s filtrem pak dosahuje stejné kvality jako moderní domácí čistírna. V septiku zůstává usazený kal, který se musí vyvézt přibližně jednou do roka. Pro objednání fekálního vozu se na nás neváhejte obrátit.

Potřebujete více informací?

Napište nám nezávaznou poptávku nebo nám rovnou zavolejte.

Výjezdová místa

podívejte se, kde všude vám dokážeme pomoci
Benešov Domažlice Horažďovice Hořovice Chomutov Karlovy vary Kladno Klatovy Litoměřice Mariánské lázně Mělník Most Mýto Nepomuk Ostrov Písek Plzeň Praha Příbram Rakovník Rokycany Sokolov Strakonice Sušice Tábor Tachov

Proč vybrat právě nás

jsme profíci v oboru a fakt víme, co děláme
ČIŠTĚNÍ POTRUBÍ Disponujeme recyklačním vozem se sacím výkonem 2300 m³/h, nádrží o objemu 15 m³ a 3,5 m dlouhého ramene. MONITORING POTRUBÍ Kamerou provedeme prohlídku s dosahem až 300 m, zjistíme stav potrubí a příčinu ucpávání. VÝVOZ JÍMEK Přijedeme sacím vozem s nádrží o objemu 8 m³ a dosahem hadic až 60 m. Dodáme také potvrzení o likvidaci.