Jak často vyvážet septik?

Způsob
nakládání s odpadními vodami je jednou ze zásadních věcí,
kterou musí řešit každá domácnost, která vlastní septik,
jímku či žumpu. Jaký je rozdíl mezi septikem a jímkou? Jedná
se o dva rozdílné systémy pro nakládání s odpadem. Podívejme
se na rozdíly a na to, jak často provádět údržbu a vyvážení
odpadů.
Žumpy neboli jímky se obvykle instalují zejména na chalupy, chaty a všude tam, kde je velmi obtížné získat povolení k vypouštění odpadních vod. Pořizovací cena jímky je nízká a obvykle nebývá problém s vyřízením stavebního povolení. Pokud budete budovat malou jímku o objemu do 300 m² a hloubky 3 m, stačí ohlášení na stavebním úřadě. Septik je sofistikovanější zařízení, které se vyváží méně často.
Jímka neboli žumpa – uzavřená nádoba na odpadní vody
Jímka neboli žumpa je vodotěsná nádoba na splašky, která se umísťuje pod zem. Vyrábí se z plastu nebo betonu a slouží nám pro shromažďování odpadní vody. Jímky tedy nefungují jako čisticí zařízení a slouží pouze ke shromažďování odpadu. Proto se musí pravidelně vyvážet. Frekvence vyvážení se odvíjí od počtu osob v domácnosti a na množství odběru vody. Frekvenci čerpání lze účinně snížit pořízením ponorného kalového čerpadla na fekálie, pomocí kterého si část jímky zvládnete odčerpat i sami. S údržbou jímky i vývozem fekálií vám rádi pomůžeme.
Septik vybavený několika komorami
Septik odpadní vodu předčistí a vyváží se usazený kal. Septik je ve srovnání s žumpou mnohem sofistikovanějším zařízení pro skladování a zpracování odpadních vod. Bývá vybaven podle druhu několika komorami, ve kterých se splašky postupně zbavují kalu. Odpadní voda se v komorách předčišťuje. Aby kvalita odpadních vod odpovídala normám a mohla se vypouštět, nakonec prochází přes zemní filtr. Správně provozovaný septik s filtrem pak dosahuje stejné kvality jako moderní domácí čistírna. V septiku zůstává usazený kal, který se musí vyvézt přibližně jednou do roka. Pro objednání fekálního vozu se na nás neváhejte obrátit.